Šetrenie energiou

Šetrenie energií III – príbeh pokračuje

Šetrenie energií III - príbeh pokračuje

Šetrenie energií.
Pamätáte si ešte, ako sme merali príkony a spotrebu jednotlivých elektrických zariadení? Vám, čo ste sa rozhodli zadovážiť si merač výkonu a spotreby elektrickej energie, vám všetkým gratulujem. Teraz Vás už nikto neopije nejakou tabuľkou, že A++ a podobne. Odmeriate si. Veru… merač spotreby je vynikajúca vec. Akurát, že teraz vypredaná. Sľúbili, že od 10.1.2023 bude zas, ale pre celé Slovensko tak 80 ks maximálne. Kto by chcel, prosím, dajte mi vedieť, nech rezervujem dostatočné množstvo. Po tom, ako som zistil, že mikrovlnka žerie pomaly toľko ako naša varná doska, si už jedlo zohrievam len na sporáku. Je to rýchlejšie, zohrejem naraz všetky porcie, teda ušetrím v štvorčlennej rodine cca 3/4 spotreby.
Poďme spoločne rozmýšľať ďalej. Relatívne najlepšie z celého spektra mojich domácich pomocníkov mi vyšiel notebook, PC a moja LED stolná lampa (7-12W). Inak k tej lampe… mám v ponuke špičkovú stolnú lampu napájanú cez PC USB, takže prakticky bez spotreby zo siete. Logicky, ak by som fungoval iba na svojom PC, niečo za to svetlo predsa ušetrím. A nielen za svetlo. Aj za baterky. Väčšinu svetelných zdrojov už riešim cez USB nabíjanie. Meral som, koľko stiahne zo siete USB nabíjanie cez PC… vyšla NULA!! Niečo tam asi bude, ale na Waty neodmeralo. Moja čelovka, moje odnímateľné svetlo z čiapky  prípadne celá čiapka. To sú moji pomocníci pri rannom/večernom osvetlení. Ja neklikám vypínačmi, keď sa sťahujem z izby do izby. Ja si nosím malé svetielko so sebou. A nikde nenechám tým pádom rozsvietené.
Keď to porovnám so svojim JA spred dvoch rokov, tak denne ušetrím cca 200 Wh.

Viete koľko je to ročne? 355 x 200 = 71 kWh!!
Ak by tak robila polovica našej vlasti viete koľko je to energie?
177,5 TWh!!!!

Keď sa na tie čísla pozerám, je to niečo úžasné! A to je len maličký kúštik z toho, čo spoločne dokážeme. Chcem Vás pekne poprosiť, ak máte súkromné tipy ako znížiť spotrebu najväčších žrútov elektriny (chladnička, rúra, sporák, žehlička, rýchlovarná kanvica…) podeľte sa prosím s kutilmi. Pustíme sa aj do šetrenia tepla. Ja som presvedčený, že spoločne našu drahú planétu pre naše deti zachránime ♥

Súvisiace príspevky