Šetrenie energiou

Elektrická energia a jej šetrenie II. Dvakrát meraj, potom strihaj

elektricka energia a jej setrenie ii dvakrat meraj potom strihaj 1

Elektrická energia – hovorí sa, treba šetriť. Počúvame z každej strany ako treba šetriť energiami, pretože :o) núdza nás prikvačila. Ako sa začíname venovať zdraviu až keď nás navštívi choroba, tak isto sa začíname venovať šetreniu až potom, keď už nie je veľmi z čoho. Ono… venovať. Trochu preháňam. Venujeme pozornosť danej téme, začíname sa okolo nej točiť, rozprávať o nej, médiá začnú články vydávať, opisovať jedno od druhého… A vďaka tomu míňame možno ešte viac.

Chcete šetriť na správnych miestach? Najskôr treba poznať správne čísla a v správnych veličinách. Na stránke: https://cenyenergii.sk/2021/05/02/spotreba-energie-spotrebicov-viete-kolko-ktory-zerie/ sa dočítate, koľko kWh minie za rok ktorý spotrebič, koľko % je to z celkovej spotreby energie. Ale v akej domácnosti?! Čo znamená WatHodina? Ak má niečo príkon 10kW a ja ho používam 1 hodinu za rok, tak to je 10 kWh za rok. Ak má niečo príkon 7W a ja to používam immerwere (t.j. stále) počas celého roka (ako napríklad wifi router), tak potom mi to urobí ročnú spotrebu … no, tipnite si koľko :o) … 8760 hodín x 0,007 kW = 61,32 kWh!!!

Zaujímavé nie?. Môj notebook má bežný príkon 13W, no keď zapnem Facebook, jeho príkon vzrastie na 27-32W :o) Alebo napríklad predstavte si, že zohrievate vodu v mikrovlnke kontra hrniec na indukčnej doske. Najmenšia indukčná doska má príkon 1,2 – 1,6 kW, mikrovlnka má veľmi zaujímavý vývin príkonu, ale v priemere “žerie” 1,2 kW. Takže nám ohrev vody vychádza približne rovnako. Zaujímavé by bolo zistiť, čo je pre ľudské telo prijateľnejšie. A teraz malé prekvapenie, teda aspoň pre niekoho :o) Varná konvica vykazovala príkon 2,142 kW. Ako často ju doma používate? Povedzme že je to 20 min. denne? No, tak si spočítajte, koľko kWh vyjde Vaša káva, či čaj … jáááj: 0,26 MWh!!!? Ak si tú vodu uvaríte na indukčnej doske, je to približne o polovicu menej. Vonkajšiu lampu som odmerať nevedel. Možno nejakých 100 W? Ak svieti len v noci. Koľko je to do roka? Cca 0,29 MWh a koľko je to do roka, keď je tých lámp pre osvetlenie každých 10m jedna?! Koľko by stálo povedzme osvetlenie nabíjané z denného svetla (fotovoltaika)? Že by nulu? My také máme :o) Solárna pochodeň aj vo verzii Gothic.

Ak chceme šetriť, bolo by dobré vedieť odkiaľ začať. Čo odstrihnúť, aby to moc nebolelo. Telka? Ide aj keď ju nepozeráte? Také zvukové pozadie, pravda. Len aby ticho nebolo. “Veď to žerie nula celá nič :o) ” No, tak moja televízia v obývačke potrebuje presne 62W. Ja to moc nepozerám a fakt som ju po dlhom čase zapol len teraz kvôli meraniu. Mám ale také ležacie dni, priznám sa, vtedy ju zapnem ráno a vypnem o polnoci. 16 hodín? Ako sa to prejaví na spotrebe? Skoro 1kWh. Nie veľa, že? A čo keby som takto fungoval denno denne? To číslo je už zaujímavejšie: 0,365 MWh. To je viac ako rýchlovarná kanvica za rok. Máte doma žiarovky? Tá stredná má spotrebu ako moja telka 60W. Koľkokrát za deň ich zapnete/vypnete? Takto sa dopátrate k číslu, ktoré sa objaví pri odpočte na elektromeri. … a potom k číslu, ktoré sa objaví na faktúre :o)

Na záver malá perlička :o) Čo myslíte? Na ktorom spotrebiči som v domácnosti nameral najväčší príkon? Teda okrem elektrickej rúry samozrejme. Bola to žehlička. Akurát že som musel veľmi dlho čakať. Ona totiž nahreje a potom vypne. Teraz je len otázka koľko nahrieva a ako často.

Každá domácnosť má svoje špecifiká. Ak ich poznáte, viete modelovať úsporu, pohrať sa s číslami a postupne ich dostať pod kontrolu. Ak ich nepoznáte, v čase zúčtovania môžete len hádať, čo tam na tej faktúre bude napísané. Merač príkonu a spotreby elektrickej energie je uKUTILOV za menej ako 15 eur. Ak sa Vám to zdá veľa alebo neviete čo s tým? Môžu Vás prísť naši kutilovia zmerať a prejsť si s Vami krivku spotreby Vašej domácnosti.

Merač príkonu a spotreby elektrickej energie

14,99 
Merač príkonu a spotreby elektrickej energie slúži na meranie aktuálneho príkonu pripojeného spotrebiča v jednotkách kilowatt (kW), čo sa dá využiť napr. na overenie, či je možné elektrospotrebič pripojiť k elektrocentrále, ktorá má limitovaný výkon, čím možno ľahko zistiť, akú spotrebu elektriny má pripojený spotrebič a koľko stojí jeho prevádzka v cenách za kWh. Pokiaľ má spotrebič veľmi premenlivý chod (napr. chladnička) nechajte ho zapojený v merači dlhšiu dobu, aby ho bolo možné zmerať pri všetkých typoch prevádzky. Určený na informatívne meranie okamžitého príkonu pripojeného spotrebiča, jeho dlhodobú spotrebu elektrickej energie a výpočet uhlíkovej stopy v kilogramoch CO₂.

Súvisiace príspevky