Záhradné hadice pre ďalšiu záhradkársku sezónu sú pripravené!

Záhradné hadice sú pripravené. Armáda záhradných hadíc čaká na svojich záhradkárov.

Záhradne hadice sú dovezené a zaskladnené.

Ani jedna z nich nechce ležať, chcú byť tahané, po mäkkej tráve, po štrkovom chodníku, či po dlaždiciach pekne upravenej záhrady. Zalievanie a hydratácia záhrady, to nie je len tak. Kúpim si hadicu, viazacím drôtom ju pridrôtujem ku kohútiku z dôb cisára pána Františka Jozefa a stláčaním jej konca vytváram požadovaný tvar prúdiacej vody :o) Samozrejme, dá sa aj tak. Ale my, kutilovia, sme fajnšmekri.

 

Dnes sme už ako záhradníci hodne sofistikovaní

Hadica je len hlavná súčasť polievania, nie však jediná. Začnime od jej konca, ktorým prúdi voda na trávnik, pod korienky rastlín, či do suda/nádoby, z ktorej budeme neskôr večer zohriatu vodu prečerpávať pod rastlinky a stromy. Na konci hadice zvykne byť buď postrekovač alebo zavlažovač, pričom obidva z týchto druhov disponujú rozprašovačmi. K dispozícii sú 3 rady postrekovačov: Mosadzný, plastový a pogumovaný plast. Ja osobne preferujem pogumovaný plast, dobre sa s ním manipuluje, nešmýka sa, ani keď je vlhký nehrká na konci hadice, keď ju prenášam a cena je, napríklad oproti mosadzi veľmi príjemná

To sme doteraz hovorili o obyčajných priamych postrekovačoch, kde cena za kus plastového a pogumovaného sa pohybuje v rozmedzí eura až dvoch.

Potom tu máme pištoľové postrekovače, buď mosadzné a plastové v zelenej alebo pogumované-zinkové. Tu sa cena pohybuje do 10 eur, s cenou však rastie aj komfort pri práci. Súčasťou je postupný regulátor prietoku od prúdu vody až po jemnú rozprašovanú hmlu. Výhodou pištoľových postrekovačov je stop ventil a páka. Nemusím sa teda pýtať syna, či vnuka, či už tečie. Vodu si pohodlne pustím sám a následne pákou otvorím postrekovač.

Zavlažovače nepotrebujú ani to. Ich nevýhodou síce je, že aj keď sa snažia zavlažovať celé svoje okolie, náročnému záhradkárovi, či pestovateľovi trávy to nemusí vždy vyhovovať. Evolúciou zavlažovačov sa vyšľachtili také druhy ako plošný (jednoduchý) rotujúci, pulzujúci, oscilačný...

Všetky druhy postrekovačov a zavlažovačov sú na svojom pripojení vybavené rýchlospojkou väčšinou 1” .

A toto je trochu vec, ktorá v e-shopoch chýba a v našom tiež doteraz chýbala. Ak sa neviete dopátrať aký rozmer má spojka, ťažko poskladáte spojky a rýchlospojky tak, aby sa mohla hadica napojiť na ventil, či na koncovku vo forme rýchlospojky. Niektoré zo spojok a postrekovačov už rozmery pripojenia majú, pri ostatných si dávam za záväzok, že presne do polovice apríla tam rozmery budú. Aj spôsob pripojenia. Aby si každý kutil mohol vyskladať zavlažovací systém podľa vlastného úváženia.

V pokračovaní tohto článku nabudúce sa budem zaoberať spojkami pre hadice a druhým koncom :)

Ten je pripojený buď na záhradný ventil alebo na ponorné čerpadlo. Záleží na tom, odkiaľ čerpáte vodu a aký je jej pôvod. Ku koncu by som ešte ale rád našich milých kutil-záhradníkov upozornil na stále trvajúcu akciu, ktorej vlastne vyhovuje veľká časť hadíc. V prípade, že nakúpite nad 30 eur, získavate osobne odo mňa zdarma 1l Neera sirupu - zmes javorového a palmových sirupov pre očistu tela.

Táto várka síce výrobcovi nevyšla, ale ja ho pre vás kupujem a ponúkam na pokusné zahnojenie záhona, kríku či stromčeku. Aj ja skúšam to isté. Malo by to fungovať, som zvedavý na výsledky.

Kutil Pali