Jarný rez strihanie ovocných drevín. Strihanie stromov a úprava drevín

Strihanie stromov a úprava drevín.

Cez víkend som bol navštíviť záhradu za účelom strihania stromčekov. Milo ma prekvapilo hlavne to, že poriadok, ktorý som sa tak krvopotne snažil na jeseň v záhrade zaviesť, vydržal až do jari.

Obzerám si stromčeky, teraz sú tu maximálne jablone, 2 staré hrušky, neskoré broskyne a orechy, ktoré už pár rokov nemali orechy. Nič som nezmeškal. Chcem sa na svoj veľký deň vyzbrojiť teóriou, no ťažko zohnať nejaký návod. Pripomína mi to slová môjho nebohého dedka: “Chlapče, uč sa, keď sa netrafíš, ten stromček to prežije. Dôležité je, aby si sa ty stále zdokonaľoval.” Aj keď každý záhradkár má svoj vlastný prístup ku strihaniu, predsa platia tu určité pravidlá:
1. Čas, kedy sa stromčeky strihajú je v zimných mesiacoch Január-začiatok marca, keď stromy spia. Netrápia sa potom toľko a neplačú z rán miazgou. Skoršie jarné odrody môžeme strihať v januári, jablone a hrušky zvyčajne do polovice marca. Slivky radia strihať až po úrode.
2. Pri strihu dbáme na to, aby nám jednak zostalo dosť mladej dreviny, ale aby sa strom zbytočne nepresiľoval. Mladé konáre, ktoré rastú priamo na kmeni môžeme odstrihnúť bez obáv ako prvé.
2. Veľké orezy je dobré zatrieť voskom. Je možné použiť aj latex, či inú farbu. Ide o to, aby sa rana zacelila a nenapadli ju roztoče a huby.
3. Na strihanie si vyhliadnime vhodné počasie. Mráz už neštípe, slniečko svieti a v záhrade je príjemne nám aj stromčekom.
4. Poznáme niekoľko typov rezov (výchovný, udržiavací, omladzovací) Pri všetkých však ide o to, aby koruna bola presvetlená, aby sme nemali zo stromu húštinu, aby sme odstránili staré a suché konáre. Preto je dobré nechávať na konci rezu očká smerom von, odstrániť zo stredu koruny prebytočné konáre.
5. Pri strihu dbáme na to, aby sme ponechali dostatok mladého dreva. Ako u ľudí, aj tu platí, že mladé rodí lepšie a jednoduchšie. Aj starému drevu sa niekedy zadarí, no to mladé je istejšie 🙂
Všetko ostatné je na vašej fantázii a predstavivosti. Je to ohromné dobrodružstvo, do ktorého sa spolu s vašimi stromami púšťate. A tvorba života, samozrejme. Skúsený strihač sa pozrie na strom a už presne viem, ktoré konáre ako odstrihnúť, aby sa koruna krásne vytvarovala tak ako potrebuje pre úrodu. Ten neskúsený sa musí tejto skúsenosti pomaly učiť.
No a nájdu sa medzi nami aj takí záhradkári, ktorí si záhradu nechajú ostrihať profesionálnymi strihačmi. Je to tiež možnosť a máme uKUTILOV aj kontakty na podobných majstrov záhradníkov. Pripravte sa však na to, že to vôbec nie je lacný špás. Závisí to od počtu stromov a hodín strávených strihaním. Na priemernú záhradku (cca 10-15 stromčekov) je to od 200 do 300 eur.
Tak, teóriou som sa už vyzbrojil. Teraz je načase vyzbrojiť sa aj spoľahlivým náčiním. Poďme na to.
V prvom rade je dobré mať nožnice s poplastovanou rúčkou. Môžete si zvoliť obyčajné zelené z HOBBY náradia: Záhradnícke nožnice s teflónovou čepeľou, 210mm Ja som sa rozhodol pre klasiku: Záhradnícke nožnice, 215mm, SK5 Sú drahšie, ale vhodnejšie aj pre väčšiu ruku. Na krokovacie nožnice som si akosi nezvykol, ale určite zachránia presilenie a nivočenie karpálnych tunelov v našich končatinách: Cena je približne rovnaká, uvádzam najkvalitnejšie: Záhradnícke nožnice prevodové krokovacie, 205mm, SK5. Ak je konár mladý a mäkký, vystačíte si s krokovacími nožnicami. Pre staršie, suchšie a hrubšie vetvy môžete použiť niektoré z našich pákových nožníc na konáre. Keďže sú všetky zhruba v rovnakej cenovej úrovni, ja som volil prevodové teleskopické, celkom fajn sú ale aj nákovové teleskopické, ktoré sú jemnejšie ku konárom. Vždy platí, že nožnice musia byť dobre nabrúsené, aby príliš nepoškodzovali konáre. A tu sa dostávame k ďalšiemu vybaveniu záhradkára-strihača. Brúsny kameň. Mne úplne postačí obojstranný brúsny kameň so zrnitosťou 120/180, ale feinšmekri môžu mať brúsny kameň so zrnitosťou P400/P1000. Rozdiel v cene je ale badateľný. Pri reze je dobré sa pripraviť aj na pílenie konárov. S pílkou na drevo to radšej neskúšajte. Konáre sú síce mäkké, ale zato mokré a raz dva máte tenký pílový plátok zaseknutý. Obľúbená je vrecková pílka na konáre za 4,99 s trojstranne brúsenými zubami. Ja som sa ale rozhodol pre dlhšiu variantu pílku na konáre s plastovou pošvou dlhú 425mm. Je síce o 4 eurá drahšia, ale má pohodlnejší rez. Dva suché stromy som musel vyrezať obyčajnou rámovou pílou. Pri druhom som sa vážne zamyslel nad kúpou Aku motorovej píly – síce 250 eur, ale už budem mať akumulátor aj nabíjačku pre ďalšiu záhradnú techniku z rady Extol v hodnote 100 eur. Tak, veľa zábavy pri úprave vašich ovocných drevín.
Nabudúce sa spolu pozrieme na strihanie živých plotov a vrúbľovanie.
Jarný rez strihanie ovocných drevín

Strihanie ovocných drevín

Výber

Nožnice na konáre prevodové teleskopické, 670-920mm, HCS

Nožnice na konáre prevodové teleskopické, 670-920mm, HCS

Nožnice na konáre prevodové teleskopické 670-920mm HCS


Nožnice na konáre prevodové 930mm, SK5

Nožnice na konáre prevodové 930mm SK5


Nožnice na konáre prevodové 730mm, HCS


Nožnice na konáre prevodové 730mm, HCS

Nožnice na konáre prevodové 730mm HCS

Filtre Triediť
Resetovať Použiť
Jarný rez strihanie ovocných drevín. Strihanie stromov a úprava drevín
Táto webová stránka používa súbory cookie na zlepšenie vášho zážitku. Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s našimi obchodnými podmienkami / cookies.
Viac informácií