Čo tvrdia o káve medicínske výskumy

Káva sa z nejakého záhadného dôvodu, dostala aj v medicíne na úroveň fajčenia cigariet a pitia alkoholu. Môže totiž vyvolať slabšiu formu závislosti. Niektorí citlivejší konzumenti sa sťažujú na bolesti hlavy a nevoľnosť, prípadne sa cítia unavení a deprimovaní, ak s pitím kávy prestanú.

Káva: Zdraviu prospešná alebo škodlivá?

Škodlivosť kávy? Áno, či nie?

V minulosti prevládal názor, že káva je škodlivá. Jej konzumácia sa dávala do súvislosti so zdravotnými problémami ako je riziko infarktu, rakoviny pankreasu, osteoporózy, vysokého krvného tlaku atď. Spomínané komplikácie sa však v súvislosti s konzumáciou kávy nikdy nepotvrdili.

Ovoniavanie kávy

Zdravotný prínos kávy

Mnoho výskumov po celom svete prišlo presne k opačným záverom. Zníženie rizika niektorých druhov rakoviny, mozgovej mŕtvice, srdcových chorôb, cukrovky II. typu, tvorby žlčových kameňov, zubného kazu, cirhózy pečene, Parkinsonovej choroby a demencie.

Káva a kardiovaskulárne choroby

Kofeín v káve zrýchľuje tep a zvyšuje tlak. Mohli by sme sa preto domnievať, že pitie kávy pre pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami môže byť nebezpečné. Lekárske štúdie však tvrdia opak. Podľa švédskeho prieskumu z roku 2002, pacienti, ktorí pili po infarkte 4-5 šálok kávy denne, znížili riziko recidívy infarktu až o polovicu.

Káva a rakovina pečene

V roku 2016 zhrnul výskum WHO viac ako 1000 lekárskych štúdií, z ktorých vyplynulo, že konzumácia kávy pomáha ako prevencia rakoviny pečene. Pečeň sa považuje za najdôležitejší metabolický orgán v tele. Okrem spracovania tukov, cukrov a bielkovín je zodpovedná za detoxikáciu organizmu. Zdravotné problémy spojené s pečeňou, či už ide o cirhózu alebo rakovinu, sú zákerné v tom, že takmer polovica postihnutých ľudí nemá žiadne príznaky.

Pitie 4 hrnčekov kávy denne znižuje riziko týchto chorôb až o 65%!

Káva dokáže pôsobiť preventívne aj v prípade cukrovky II. typu. Dr. Frank Hu z Harvardovej školy verejného zdravia tvrdí: "Káva obsahuje veľké množstvo antioxidantov a minerálov vrátane horčíka. Všetky tieto zložky zvyšujú citlivosť na inzulín a ovplyvňujú metabolizmus glukózy. Pri pravidelnom pití 4-5 šálok denne sa u žien znižuje riziko cukrovky o 30%, u mužov až o 50%.

Káva a Alzheimerova choroba

Novým objavom medicínskych výskumov ohľadne pitia kávy bol jej pozitívny účinok v prípade zníženia rizika Alzheimerovej choroby, či stareckej demencie. Hneď 2 štúdie: škandinavska (2009) a francúzsko/nemecká (2014) potvrdili, že pravidelné dávky kofeínu zabraňujú ukladaniu tau proteínu v mozgových bunkách. Hromadenie tejto bielkoviny v bunkách je považované za typický znak Alzheimerovej choroby.

Káva a duševné zdravie

Zároveň konzumácia kávy predchádza ďalším neželaným psychickým poruchám. Demencii, úzkosti, depresii... u ľudí, ktorí vypijú aspoň 1 šálku kávy denne je o 35% menej pokusov o samovraždu.

Ako všetko, káva má tiež svoje prednosti i nedostatky. Článkom sa snažím len posunúť získané informácie. Čo s nimi ďalej je na každom z nás.

Napísal: Kutil Pali